AWARD WINNERS – 10TH

CHAMPIONS
fl-farmer-10th miami-AWARD-WORLD CHAMPION

FL – JUSTIN FARMER

HOME RUNS:

Preliminary 5 / 451′

Championship 6 / 439′
Total 11

10th ANNUAL POWER SHOWCASE WORLD CHAMPION

AWARDS:
MOST OVERALL HOME RUNS – 11 (Tie Breaker)
MOST CONSECUTIVE – 2 (Tie Braker)

ga-obrien-10th miami-

GA – BRYCE O’BRIEN

HOME RUNS:

Preliminary 4 / 433′

Championship 4 / 437′

Total 8

10th ANNUAL POWER SHOWCASE FEATURED CHAMPION

AWARDS:
MOST IN PRELIMINARY – 4

 

tx-gutierrez-10th miami-awards-POST

TX – JOSE GUTIERREZ

HOME RUNS:

Preliminary 11 / 397′
Championship 12 / 407′
Total 23

10th ANNUAL POWER SHOWCASE 15U CHAMPION

AWARDS:
MOST OVERALL – 23
MOST IN PRELIMINARY – 11

tx-kemp-10th miami-MWJ_0039-awards-bio

TX – BRYSON KEMP

HOME RUNS:

Preliminary 6 / 390′
Championship 6 / 348′
Total 12

10th ANNUAL POWER SHOWCASE 14U CHAMPION

AWARDS:
MOST OVERALL – 12

ms-jordan blaze-10th miami-awards-2

MS – BLAZE JORDAN

HOME RUNS:

Preliminary 8 / 401′ /

 Championship 35 / 461′

Total: 43

10th ANNUAL POWER SHOWCASE 13U CHAMPION

AWARDS:
LONGEST DISTANCE 461′
MOST CONSECUTIVE – 8
MOST OVERALL – 43
MOST IN PRELIMINARY –   8

fl-cueto-10th miami-award-POST

FL – GIOVANNY CUETO

HOME RUNS:

Preliminary 10 / 389′

Championship 24 / 355′

 

10th ANNUAL POWER SHOWCASE 12U CHAMPION

 

 POWER SHOWCASE AWARDS  
 MS-MORRIS-10TH MIAMI-FEATURED-LONGEST DISTANCE AWARD

 MS – BLAKE MORRIS 

 

FEATURED GROUP

LONGEST DISTANCE 481′
MOST CONSECUTIVE – 2

 

 france-walter-10th miami-AWARD-MOST IN PRELIM  FRANCE – FRED WALTER

FEATURED GROUP

MOST IN PRELIMINARY – 5 (Tie Breaker)

mn-ramsey-10th miami-award-LONGEST DISTANCE

MN – JIMMY RAMSEY 

456′

UNDERCLASSMEN GROUP

LONGEST DISTANCE 456′
MOST IN PRELIMINARY ROUND – 7

fl-valdez-10th miami-COLOSSUS-AWARD-linda and brian

FL – MYKANTHONY VALDEZ 

 

15U GROUP

LONGEST DISTANCE – 434′
MOST CONSECUTIVE – 3

 

FL-MEDEROS-AWARD-LONGEST DISTANCE 14U-CORBIN

FL – VICTOR MEDEROS 

 

 

14U GROUP

LONGEST DISTANCE – 414′

 

 NJ-JOSEPH TYLER-10TH MIAMI-AWARDS2  NJ – TYLER JOSEPH

14U GROUP

MOST CONSECUTIVE – 3
MOST IN PRELIMINARY – 9

MS-HOOD-EASTON-10TH MIAMI-LD-12U GROUP

MS – EASTON HOOD 

 

12U GROUP

LONGEST DISTANCE – 396′

 al-macks-10th miami-mvp award-game story AL – AIDEN MACKS

12U GROUP

MOST OVERALL – 36
MOST IN PRELIMINARY – 12
MOST CONSECUTIVE – 9

GAME MVP

 BABE RUTH AWARDS
 MS-MORRIS-10TH MIAMI-AWARD-COLOSSUS  MS – BLAKE MORRIS 

 FEATURED GROUP

“COLOSSUS OF CLOUT”  (481)


MN-RAMSEY-10TH MIAMI - AWARD-COLOSSUS
MN – JIMMY RAMSEY

UNDERCLASSMEN GROUP

“COLOSSUS OF CLOUT”  (456′)

 

 FL-VALDEZ-MYKE-COLOSSUS-AWARD-10-PROFILE FL – MYKANTHONY VALDEZ

15U GROUP

“COLOSSUS OF CLOUT”  (434′)

 FL-MEDEROS-10TH MIAMI-AWARD-COLOSSUS  FL – VICTOR MEDEROS 

14U GROUP

“COLOSSUS OF CLOUT”  (414′)

 ms-jordan-awards-POST  MS – BLAZE JORDAN

13U GROUP

“COLOSSUS OF CLOUT”  (461′)

MS-HOOD-10TH MIAMI-AWARD-COLOSSUS MS – EASTON HOOD 

12U GROUP

“COLOSSUS OF CLOUT”  (396′)

CAROLINA CLUB WOOD BAT AWARDS
NY-POPP-10TH MIAMI-AWARD-WOOD BAT OVERALL TOTAL-1 NY – RYAN POPP

FEATURED

MOST OVERALL – 2 (Tie Breaker)

FL-ASEERE-10TH MIAMI-AWARD-WOOD BAT LONGEST DISTANCE-1 FL – BOBBY ASEERE

FEATURED

LONGEST DISTANCE – 391′

AK-BONCK-10TH MIAMI-AWARD WOOD BAT CONSECUTIVE-1 AK – NATHAN BONCK

FEATURED

MOST CONSECUTIVE – 2 

fl-vientos-10th miami-award-wood bat FL – MARK VIENTOS

UNDERCLASSMEN

MOST CONSECUTIVE – 1

LONGEST – 361′